KUIDAS MOTIVEERIDA LAST KLAVERIT HARJUTAMA? ILMA PISARATE JA PREEMIATA.

Tihti on vanemad mures, et laps ei harjuta kodus piisavalt. Kuidas saada aga last klaverit harjutama nii, et harjutamine oleks lapsele meeldiv tegevus? Ning kuigi harjutamise eest väikse preemia andmine lapsele võib olla tõhus, siis ei ole hea, kui laps harjutamist preemiaga seostama hakkab. Eesmärk on, et laps läheks vabatahtlikult harjutama ning naudiks seda. Allpool on 10 soovitust, kuidas seda teha võiks.

pilt: Freepik.com

1. Muretsege lapsele koju hea kõlaga klaver – kas korralik ja ilusa kõlaga digiklaver või korralik pianiino. Kui lapsel ei ole korralikku pilli, millel mängida, siis on ka motivatsiooni väiksem.

2. Kuula last. Kui laps tunneb, et vanemale meeldib tema klaverimäng ja vanem naudib tema kuulamist, siis harjutab ka laps parema meelega.

3. Kiida last. Kui laps harjutab, siis kiida teda selle eest ning jaga talle positiivset tagasisidet.

4. Lohuta last. Kui laps teeb vea ning ja keeldub seetõttu edasi harjutamast, siis lohuta teda. Ütle talle, et kõik teevad õppides vigu. Palu tal rasket kohta mitu korda läbi teha ning seejärel looga edasi minna.

5. Tehke harjutamisest rutiin. Harjutamiseks võiks olla kindel aeg.

6. Elimineeri segajad. Kui lapsel on palju segajaid, näiteks televiisor samas toas, siis on tal raskem harjutamisele keskenduda.

7. Tehke harjutamine lõbusamaks. Võibolla on peres keegi, kes veel mõnda pilli mängib või laulab. Võite teha ansamblit, mängida või laulda lapse loole kaasa. Võimalusi on mitmeid, tuleb lihtsalt eksperimenteerida ja protsessi nautida.

8. Harjutamist võib alustada lemmiklooga. Lemmiklooga alustamine on hea viis laps klaveri taha saada. Kui laps on juba klaveri taga ja harjutab, siis teeb ta suurema tõenäosusega läbi ka lood, mis veidi raskemad on.

9. Ära sunni last harjutama. Sundimise asemel võid lapsele meeldiva tooniga meenutada, et ta võiks eelolevaks klaveritunniks harjutada. Negatiivse tooniga sundimine võib klaverimängu lapsele ebameeldivaks muuta.

10. Leia oma lapsele hea klaveriõpetaja. Hea klaveriõpetaja inspireerib last, õpetab last klaverimängu armastama ning motiveerib last seeläbi ka harjutama.

Autor: Reet Lantson, LA Klaverikooli direktor

412 views0 comments